دست نوشته هاي دكتر غلامرضا حيدري دست نوشته هاي دكتر غلامرضا حيدري .

دست نوشته هاي دكتر غلامرضا حيدري

پانيك چيست و چه علائمي دارد؟

حمله هراس ، موجي شديد از ترس است كه با غير منتظره بودن و شدت ناتوان كننده و بي تحرك آن مشخص مي شود. قلب شما تپش مي كند ، نمي توانيد نفس بكشيد ، و ممكن است احساس كنيد كه مي ميريد يا ديوانه مي شويد. حملات هراس غالباً بدون هشدار و گاهي اوقات بدون تحريك روشن از حالت آبي خارج مي شوند. حتي ممكن است در مواقع آرامش يا خواب به وجود بيايند.

حمله وحشت ممكن است يك بار اتفاق بيفتد ، اگرچه بسياري از افراد قسمت هاي تكراري را تجربه مي كنند. حملات مكرر هراس غالباً در اثر يك شرايط خاص مانند عبور از يك پل يا صحبت كردن در ملاقات عمومي صورت مي گيرد - به خصوص اگر قبلاً آن موقع باعث حمله وحشت شده باشد. معمولاً اوضاع ناشي از هراس وضعيتي است كه در آن احساس خطر و ناتواني براي فرار مي كنيد ، و اين امر منجر به پاسخ بدن و پرواز مي شود.
علائم و نشانه هاي اختلال هراس

در حالي كه بسياري از مردم فقط يك يا دو حمله وحشت را تجربه مي كنند بدون اينكه قسمت ها يا عوارض بيشتري داشته باشند - و دليل كمي براي نگراني وجود ندارد اگر اين شما باشيد ، برخي از افراد به سمت ابتلا به اختلال هراس مي روند. اختلال هراس با حملات مكرر هراس ، همراه با تغييرات عمده در رفتار و يا اضطراب مداوم نسبت به حمله پانيك در خواب بيشتر مشخص مي شود.

اگر ممكن است از اختلال هراس رنج ببريد:

    حملات مكرر ، غير منتظره اي از وحشت را تجربه كنيد كه به يك وضعيت خاص مرتبط نيستند
    نگران حمله هراس ديگري باشيد
    به دليل حملات هراس ، مانند اجتناب از مكانهايي كه قبلاً وحشت كرده ايد ، رفتاري متفاوت دارند

در حالي كه يك حمله وحشت تنها ممكن است چند دقيقه طول بكشد ، اثرات تجربه مي تواند اثري ماندگار از خود بگذارد. اگر به اختلال هراس مبتلا هستيد ، حملات مكرر هراس عواقب عجيبي را به دنبال دارد. خاطره ترس و وحشت شديد كه در هنگام حملات احساس كرديد مي تواند بر اعتماد به نفس شما تأثير منفي بگذارد و باعث اختلال جدي در زندگي روزمره شما شود. سرانجام ، اين منجر به علائم زير اختلال هراس مي شود:

اضطراب پيش بيني - به جاي اينكه احساس آرامش كنيد و مانند احساس طبيعي خود در بين حملات هراس باشيد ، احساس اضطراب و تنش مي كنيد. اين اضطراب ناشي از ترس از حملات هراس در آينده است. اين "ترس از ترس" بيشتر اوقات وجود دارد و مي تواند بسيار ناتوان كننده باشد.

اجتناب از ترس - شما شروع به اجتناب از موقعيت هاي خاص يا محيط مي كنيد. اين اجتناب ممكن است مبتني بر اين عقيده باشد كه وضعيتي كه شما از آن جلوگيري مي كنيد ، باعث حمله وحشت قبلي شده است. يا ممكن است از مكانهايي كه فرار دشوار است جلوگيري كنيد يا در صورت حمله وحشت ، كمك در دسترس نخواهد بود. با توجه به افراط خود ، اجتناب از ترس از آگورافوبيا مي شود.
اختلال هراس با آگورافوبيا

تصور بر اين بود كه آگورافوبيا ترس از اماكن عمومي و فضاهاي باز را شامل مي شود. با اين حال ، اكنون اعتقاد بر اين است كه آگورافوبيا به عنوان عارضه حملات هراس و اختلال هراس ايجاد مي شود. اگرچه مي تواند در هر نقطه توسعه يابد ، معمولاً agoraphobia در طي يك سال از اولين حملات وحشتناك مكرر شما ظاهر مي شود.

اگر از نظر موضوعي آزار دهنده هستيد ، مي ترسيد در شرايطي كه فرار دشوار يا شرم آور باشد ، از حمله هراسناك بپرهيزيد. شما همچنين ممكن است از حمله پانيك وحشت داشته باشيد كه نمي توانيد كمك كنيد. به دليل اين ترس ها ، شما شروع به اجتناب از موقعيت هاي بيشتر و بيشتر مي كنيد.

به عنوان مثال ، ممكن است شروع به اجتناب كنيد:

    اماكن شلوغي مانند مراكز خريد يا عرصه هاي ورزشي.
    اتومبيل ، هواپيما ، مترو و ساير اشكال سفر.
    گردهمايي هاي اجتماعي ، رستوران ها يا موقعيت هاي ديگر كه در آن حمله شرم آور شرم آور است.
    ورزش بدني در صورت ايجاد وحشت.
    برخي از مواد غذايي يا نوشيدني هايي كه مي توانند باعث وحشت شوند ، مانند الكل ، كافئين ، قند يا داروهاي خاص.
    رفتن به هرجايي بدون شركت كسي كه باعث مي شود احساس امنيت كنيد. در موارد شديدتر ، فقط ممكن است در خانه احساس امنيت كنيد.

ممكن است يك يا چند حمله وحشت را تجربه كنيد ، اما در غير اين صورت كاملاً شاد و سالم هستيد. يا حملات هراس شما ممكن است بخشي از اختلال ديگر مانند اختلال هراس ، هراس اجتماعي يا افسردگي باشد. صرف نظر از علت ، حملات هراس قابل درمان است. راهكارهايي وجود دارد كه مي توانيد براي كاهش يا از بين بردن علائم هراس ، بازيابي مجدد اعتماد به نفس و كنترل زندگي خود استفاده كنيد.

علائم و نشانه هاي حمله هراس

علائم و نشانه هاي حمله وحشت ناگهاني ايجاد مي شود و معمولاً طي 10 دقيقه به اوج خود مي رسد. آنها به ندرت بيش از يك ساعت طول مي كشند و بيشتر آنها طي 20 تا 30 دقيقه به پايان مي رسد. حملات هراس مي تواند در هر كجا و در هر زمان اتفاق بيفتد. ممكن است يكي از افراد را در حين خريد يك فروشگاه داشته باشيد ، در خيابان برويد ، در اتومبيل خود رانندگي كنيد يا حتي در خانه روي نيمكت بنشينيد.

علائم حمله پانيك شامل موارد زير است:

     تنگي نفس يا بيش فعالي
     تپش قلب يا قلب مسابقه
     درد قفسه سينه يا ناراحتي
     لرزيدن يا لرزيدن
     احساس خفگي
     احساس غير واقعي بودن يا جدا شدن از محيط اطراف خود
     تعريق
     حالت تهوع يا معده ناراحت
     احساس سرگيجه ، سبكي يا ضعف داريد
     احساس تهوع يا سوزن شدن
     گرگرفتگي يا گرگرفتگي
     ترس از مرگ ، از دست دادن كنترل يا ديوانه شدن


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۱ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۵۷:۳۴ توسط:غلامرضا حيدري موضوع:

:: مطالب مشابه
[RelPostTitle] [RelPostTitle]
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :