دست نوشته هاي دكتر غلامرضا حيدري دست نوشته هاي دكتر غلامرضا حيدري .

دست نوشته هاي دكتر غلامرضا حيدري

داروي سرترالين چيست؟

ترس حالات ناخوشايند روحي است كه اگر به موقع درمان نشود مي‌تواند علاوه بر مشكلات روحي و رواني مشكلات جسمي را هم براي فرد به همراه آورد. داروهاي زيادي در زمينه كنترل افسردگي وجود دارد. قرص سرترالين يكي از آن‌هاست

قرص سرترالين چيست؟

امروزه در بين همه ي داروهاي ضد افسردگي و ضد اضطراب، قرص "سرترالين" كه به "آسنترا" و "زولوفت” نيز مشهور است بيش از هر داروي ديگري شهرت پيدا كرده است. تاثير عالي و كم بودن عوارض اين قرص باعث استقبال زياد مردم از آن شده است.

سرتالين (Sertraline) يك داروي ضد افسردگي از گروه مهاركننده‌هاي بازجذب سروتونين است كه استفاده از آن براي درمان افسردگي، اختلال وسواسي جبري، اختلال هراس، فوبياي اجتماعي، اختلال ناخوشي پيش از قاعدگي و اختلال استرس پس از سانحه پذيرفته شده‌ است. اين دارو در سال ۲۰۰۷ با تجويز در نزديك به ۳۰ ميليون نسخه پرمصرف‌ترين داروي ضدافسردگي و نهمين داروي پرمصرف در ايالات متحده بوده است.

اين گروه دارويي مي‌تواند تا حدودي موجب بهبود اشتها و خواب و بهبود انگيزه فرد براي كارهاي روزمره فرد گردد. داروي سرتالين از راه خوراكي جذب شده و از طريق ادرار و مدفوع دفع مي‌شود.

حساسيت دارويي

گرچه حساسيت دارويي شديد به داروي سرترالين عارضه اي نادر است اما نبايد به سادگي از كنار آن گذشت. بنابراين در صورت پديد آمدن هر يك از علايم حساسيت دارويي بايستي بلافاصله به يك مركز درماني مجهز مراجعه نماييد. شايع‌ترين علايم حساسيت دارويي عبارتند از:

 • واكنش پوستي نظير زدن جوش‌هاي ريز (راش پوستي)
 • تورم لب‌ها و صورت (آنژيوادم)
 • سرگيجه شديد
 • تنگي نفس

 

مقدار و نحوه مصرف

دوز قرص سرترالين به ميزان پاسخ شما به دارو، شدت مشكلتان، سن و همچنين ساير داروهايي كه مصرف مي‌نماييد وابسته مي‌باشد. براي كاهش عوارض اين دارو ممكن است پزشكتان به شما توصيه نمايد اين دارو را ابتدا از دوزهاي پايين شروع نماييد و ميزان آن را به طور تدريجي افزايش دهيد تا به ميزان تجويز شده برسد. شما بايستي براي جلوگيري از فراموش كردن مصرف قرص خود ساعتي را براي خوردن آن تعيين نماييد. همچنين بايد از كاهش يا افزايش ميزان داروي خود بدون مشورت با پزشك جدا خودداري نماييد.

مصرف داروي سرترالين همراه غذا مي‌تواند عوارضي نظير تهوع را تا حدودي كاهش دهد. در صورتي كه مصرف اين دارو موجب خواب‌آلودگي شما گردد ممكن است پزشك شما به شما توصيه نمايد تا اين دارو را قبل از رفتن به رختخواب و خواب مصرف نماييد.

نكاتي كه در رابطه با مصرف سرترالين بايد بدانيد

 1. براي دستيابي به اثر ضدافسردگي دارو ممكن است تا ۴ هفته زمان لازم باشد.
 2. از قطع مصرف ناگهاني دارو بايد خودداري كرد و بهتر است مصرف آن تحت نظر پزشك بوده و به تدريج قطع شود.
 3. به دليل احتمال بروز سرگيجه، اختلال در تصميم‌گيري، تفكر و مهارت‌هاي حركتي، تا روشن شدن اثرات دارو در بيمار، هنگام رانندگي يا انجام كارهايي كه نياز به هوشياري دارند، بايد احتياط نمود.
 4. بيماراني كه احتمال اقدام به خودكشي در آنها وجود دارد، نبايد مقادير زياد دارو را بطور يكجا در اختيار داشته باشند.
 5. اين دارو ممكن است تا حدودي موجب كاهش ترس، اضطراب و حملات پانيك شود.
 6. ممكن است داروي سرترالين موجب كاهش علايم گرگرفتگي در دوران يائسگي نيز گردد.
 7. در صورتي كه شما اين دارو را براي كاهش علايم سندرم پيش قاعدگي مصرف مي‌كنيد، ممكن است توسط پزشك خود توصيه شويد كه اين دارو را به طور روازنه براي دو هفته مصرف نماييد.
 8. اين دارو ممكن است براي جنين عوارضي به همراه داشته باشد.  بنابراين به خانم‌هايي كه قصد بارداري دارند يا در حين مصرف اين دارو باردار شده‌اند توصيه مي‌شود تا موضوع بارداري را با پزشك خود در ميان بگذارند.
 9. گرچه تا كنون گزارشي مبني بر آسيب بر كودك حين دوران شيردهي گزارش نشده است، شما بايستي در صورت قصد شيردهي به فرزند خود با پزشك خود مشورت نماييد.
 10. در طي مصرف اين دارو از مصرف الكل خودداري كنيد.

منبع: سايت ستاره


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۴ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۸:۱۸ توسط:غلامرضا حيدري موضوع: